« کتاب نخوانده »

" علی اسفندیاری ( نیمایوشیج )  " ،  پدر شعر نو ،  زاده ی 21 آبان ماه سال 1274 خورشیدی در دهکده ی "  یوش " ، از توابع شهرستان "  نور " ، استان مازندران و در گذشته ی  13 دی ماه سال 1338 خورشیدی در "  شمیران  "  شهر "  تهران  " ، در صفحات 117 و 118 کتاب  : "  حرف های همسایه  "  ،   منتشره در شهریور ماه سال 1351 خورشیدی از سوی انتشارات دنیا   در تهران ؛  چنین می نویسد : " ....  می بینید در جمعیت بدها  ،  جرقه یی از خوبی هست  و  در میان بدها  ،  همیشه   خوب ها  وجود دارند . لذت می بخشد روشنی چراغ  در کوچه های تاریک و شما که فکر می کنید مثل این است  که  در خلوتی قرار دارید  و چون  به آن لذت  دست  پیدا می کنید  ،  روشن  می شوید .

به دنبال این گونه لذت ها به کاوید بدون احتیاط و دریغی . در قلب شما  محبت چشمه هایی را پاک می کند . سرچشمه ی همه چیز خود ماییم و با این است که خود ما، معنی پیدا می کند .

حقیقتا" خیلی بی معنی است ،  اگر ما آن قدر خود پسند باشیم که به جز خود را نبینیم .... شاعری که فقط غزل می سراید  ،  و موضوع عشق او عامیانه و همان عشقی ست که هر بی شعوری دارد ،  گمان نمی کنم تصویری چنان چنگ به دل زن باشد . هر چند در آن فایده یی هم باشد . این عشق را بسنجید  با آثار شاعرانی که عشق  شاعرانه  پیدا کرده اند و این کیمیا  سراپای حرف های آن ها را در همه جا  ،  در موضوع های غیر عاشقانه هم ،  تغییر داده است .

من ،  لذت تاریخ را  برای این قبلا ً  به گوش شما کشیدم  ،  مقصود من دانستن گذشته است ،  نه خواندن تاریخ ... !  "

«  کتاب نخوانده  »

برای انسان طرازنوین : "  حسن محمّد کریمی(زاده ی18 دیماه سال 1330 و متوفی در ششم مردادماه سال 1393 خورشیدی در قم ) کسی که در همه ی عمر ُپربار خود آزادی خواه ، صلح دوست ، عدالت جو و دیگری خواه بود. "

 

 

تو ،

همان «  کتاب نخوانده ای  »

میان کارتن های در بسته !

امّا ،

روزنی به سوی باغ !

آن ها

چراغ را ربودند

تا

راه خانه ات  ُگم شود !

نمی دانستند

آسمان ،  هرچه تاریکتر

ماه ،  درخشان تر !

 

«  سیاوش رضازاده – رشت  »

سه شنبه 7/ مرداد ماه / 1393 خورشیدی

/ 4 نظر / 44 بازدید
❤ شارجیکـــــ ❤

سلام براي اولين بار در ايران! عرضه شارژ همراه اول با پايين ترين قيمت ممکن (به مدت محدود) اطلاعات بيشتر در: http://sharjik.ir

هانيه حسن زاده

سلام بر استاد خودم. خسته نباشيد و مي خواهم كه پيوسته سلامت باشيد. تشكر از قلم شيوايتان

film20

سلام و شب بخیر دوست گلم :)..لایک داری واقعا بابت این مطلبتم. خسته هم نباشی بابت مطالب و وب خوبت .. و اینکه سلامت و موفق باشی همیشه:) راستی خوشحال میشیم به سایت ما (فیلم20) سر بزنی و نظرات با ارزشت رو در مورد مطالب و خود سایت بگی .. مرسی .. اگه اومدی حتما پیام بذار که بدونیم ..منتظر حضور زیبات هستیم .. امیدوارم بازم بیای و بهمون دوباره سر بزنی.. ممنون .. یا حق http://film20.ir/

ترانه شرقی

روحشان شاد